Na jakém zařízení běží tento WEB?


 Budete se asi divit, ale na tomto:
(2.5.2010)
 Wrap 2e
Wrap 2E
Malá změna.
Původně jsem používal jako server Edimax BR-6104KP

Bohužel, ten Edimax používal Kamikadze Linux, který byl dost jednoduchý, dost ořezaný, a tím pádem se do něho dalo doinstalovat jenom několik málo dalších aplikací.

Náhodou jsem narazil na internetu na diskusi o Wrapech.
Wrapy se většinou používají jako routery, AP, atd. ve WiFi sítích.
Jedná se o jednodeskový počítač, osazený procesorem AMD Geode SC1100 CPU, běžícím na frekvenci 233MHz. Vzhledem k tomu, že tento CPU je kompatibilní s klasickým procesorem 486, který se dříve používal ve stolních PC, je instalace operačního systému jednoduchá.

Deska dále obsahuje:
paměť 64MB SDRAM,
2 miniPCI slots, LPC bus, I2C bus
patici pro CompactFlash card
10/100mbit síťovou kartu (National DP83816)
3 LED pro indikaci stavů
1 sériový COM port
rozměry 100 x 160mm

Do niniPCI slotů je možno osadit 2 bezdrátové karty  CM9 miniPCI AR5213, Atheros 5004X (2,4/5 GHz)
 USB porty
V první řadě bylo nutné na desku doletovat konektor pro připojení USB konektoru. Ten nebyl na desce z neznámého důvodu osazen, ale úprava byla celkem jednoduchá. Stačilo do připravených dírek doletovat lištu s pinama. Do krytu potom vypilovat otvor, a zalepit konektor vykuchaný ze starého mainboardu.
 usb2
Na procesor jsem nalepil chladič, protože jsem zvedl frekvenci procesoru z 233MHz na 266MHz. Tato úprava pravděpodobně nebyla až tak nutná, ale když to deska umožňovala, tak proč to nevyužít. Mezi žebra chladiče jsem vmáčkl tepelné čidlo pro kontrolu teploty procesoru. Deska by měla mít sice integrované čidlo teploty, ale tady zřejmě je chyba buď u mne, nebo tento model čidlo osazené nemá. Prostě se mi interní čidlo nepodařilo rozchodit.
  CPU
  Do jednoho USB konektoru byl připojen externí box na HDD, osazený 2,5" diskem o kapacitě 20GB, který slouží pro ukládání dat. Druhý USB konektor je volný, a je možné ho použít třeba pro Webkameru.
 
  CF
Nejvíc práce dalo sehnat dostupnou a za rozumnou cenu CF kartu. CF karty už žádný prodejce v mém okolí skladem nedrží, takže jediné řešení bylo objednat přes internet. Koupil jsem  4GB kartu.  Její kapacitu sice nevyužiju, ale vycházela nejlevněji. Na kartě je nainstalovaný operační systém. V tomto případě se jedná o Linux Voyage Debian Lenny. Jedná se na rozdíl od předchozího Kamikadze Linuxu o standardní Debian, takže je možné používat dostupné .deb balíčky.
Instalace proběhla bez problému, na počítači s nainstalovaným Linuxem. Po nastavení IP adres se Linux rozběhl, a potom už nebyl problém k němu přistupovat přes SSH.
 
COM
Do sériového portu jsem připojil teplotní čidlo DS18B20, a nainstaloval program Digitemp. Jedno čidlo je venku na balkóně, a měří venkovní teplotu, druhé je na chladiči procesoru, a měří jeho teplotu.
wrap
Do Linuxu jsem nainstaloval další programy - FTP pro přístup z venku a anonymní FTP, Apache2 pro provoz www stránek a PHP5, aby běžely i scripty.

A to je zatím všechno. Chystám se doplnit ještě další funkce.
Spotřeba celého zařízení je 6,4W

 Čidlo teploměru
(1.7.2010)
Největší problém byl zajistit aby na čidlo teploměru nesvítilo přímé sluníčko, a neovlivňovalo měřenou teplotu. Vzhledem k tomu, že je čidlo na balkóně v paneláku, kde není moc možností kam ho schovat, navíc balkón je na východ, tak jsem musel vymyslet toto řešení.
Teploměr1  Teploměr2
Jako čidlo teploty je použit obvod od firmy Dallas  DS18B20 v tomto zapojení. Je zabudované do kusu odpadní trubky o průměru 75mm (bohužel, bílou jsem nesehnal. Kdyby jste někdo měl cca 25-30cm zbytečné bílé trubky, dejte mi vědět :-). Zespodu do trubky fouká ventilátor, který žene skrz trubku vzduch. Je to zase kvůli tomu, aby bylo čidlo co nejméně ovlivňované sluníčkem, a teplotou okolních panelů. I když se zdá, že jsou tam ventilátory dva, tak je tam jenom jeden. Ten vrchní díl je vylámaný, a použitý jenom jako držák pro přišroubování spodního ventilátoru. Řešil jsem to takto proto, kdyby se ventilátor zadřel, tak aby šel co nejrychleji vyměnit. Ale jedná se o velice kvalitní ventilátor na 24V, napajený 12V, takže si myslím, že se jen tak nezadře.
Pro snímání teploty je použit program digitemp, a pro tvorbu grafů RRDtool. Oba jsou free, a velice jednoduše konfigurovatelné.
 
Zálohování datumu a času
(20.7.2010)
Dnes vypadla v celém městě na 2 hodiny elektrika. Bohužel Wrap si po zapnutí nastavuje datum a čas z internetu. Elektrika sice naběhla, ale než naběhl internet trvalo ještě asi půl hodiny. Takže Wrap sice běžel, měřil teplotu, ale zapisoval ji s datumem 1.1.2000. Tím rozházel celou databázi teplot.
Doplnil jsem to tedy zálohování času baterií CR2032 připojenou k obvodu RTC. Po výpadku elektriky by baterie měla dál udržovat hodiny v chodu po dobu asi jednoho roku.
Backup
Měření relativní vlhkosti
(10.3.2011)
Doplnil jsem k Wrapu měření venkovní relativní vlhkosti (%RH). Koupit originál 1-wire zařízení oznnačené AAG TAI8540 vyráběné firmou AAG u nás, je bohužel nemožné. Koupit jej přímo u výrobce sice jde, ale zaplatit 50$ za čidlo, plus 100$ za dopravu se mi zdálo docela dost, takže jsem se rozhodl, že si jej vyrobím sám. Schéma je velice jednoduché:

tai_schema
(hodnoty R1 - 100k, C2 - 10nF, diody - BAT85)

Ještě je nutné napájení - převodník z COM portu. Použil jsem původní schéma pro DS18B20:

napajeni
Všechny součástky jsem objednal u Farnella, protože u nás jsem nesehnal vše u jednoho dodavatele, a nechtělo se mi platit dvakrát dobírku a  poštovné. U Farnella jsem to v pátek objednal, a v pondělí mi to UPS přivezla rovnou do práce přímo z Anglie za poštovné 130Kč.

Součástky jsem osadil na univerzální plošný spoj. Rozměry jsem zvolil podle krabičky, kterou jsem našel. Zařízení fungovalo okamžitě bez problému. Použitý program digitemp zvládá jak měření teploty, tak vlhkosti. Takže potom už stačilo jenom vygenerovat další tabulku pro rrdtool, a doplnit obrázky na WEB.

Použité čidlo vlhkosti HIH-4000 je velice zajímavá součástka. Čidlo je tak citlivé, že na něj stačí jenom lehce fouknout pusou, a vlhkost se okamžitě mění, takže se dá říci, že naměřené hodnoty v grafu jsou velice přesné, a odpovídají okamžité hodnotě. DS2438 se bohužel v pouzdru DIP nevyrábí, ale vzhledem k tomu, že jsou použity jenom 4 karjní vývody, tak nebyla montáž na univerzální bastldesku nijak složitá.
TAI-8540

Chybí vám sériový port?
(31.3.2011)

Koupil jsem na eBay za 2.5$ včetně poštovného tento kabel:
usb_com
Jedná se o převodník USB-COM. Obsahuje obvod Prolific PL2303, který má přímo podporu v jádru. Takže stačilo zasunout kabel do USB portu, a spustit digitemp s parametrem:
digitemp_DS9097 -a -s /dev/ttyUSB0
a kupodivu, digitemp bez problému načetl hodnoty :-)

 Na hlavní stránku